Çin’de enflasyon düşüyor, nisan ayında TÜFE yüzde 3.3 oldu

Çin’de nisan ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3 arttığı açıklandı.

Çin’de enflasyon düşüyor, nisan ayında TÜFE yüzde 3.3 oldu ABONE OL

Çin’de nisan ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3 arttığı açıklandı. Söz konusu artış, mart ayına kıyasla 1 puan geriledi. Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından bugün açıklanan verilere göre, yılın ilk dört ayında TÜFE, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 yükseldi.
 
Veriler, nisan ayında gıda fiyatlarının yüzde 14,8 arttığını ortaya koyarken, bu oranın mart ayına göre 3,5 puanlık düşüş göstermesi dikkat çekti. Nisan ayında gıda dışı grubunda ise fiyatlar yüzde 0,4 artarken, bu oran mart ayına göre 0,3 puan düştü.
 
Çin Devlet Konseyi Danışman Ofisi araştırmacılarından Yao Jingyuan, nisan ayında TÜFE’de gözle görülür boyutta bir düşüş görüldüğüne işaret ederek, bunun Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınını önleme ve kontrol çalışmalarının sürekli iyiye gittiğini, üretimin ve günlük yaşamın normale döndüğünü yansıttığını belirtti. Yao, bu gelişme doğrultusunda mayıs ayında da TÜFE’de istikrarlı bir düşüş görüleceği tahmininde bulundu. Bunun yanında, Çin’de nisan ayında Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 düşerken, bu oran mart ayına kıyasla 1,3 puan azaldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
sondakika haberler