Mercedes-Benz Türk'ten 50. yılda 50 startup'a destek

- Mercedes-Benz Türk, 50. kuruluş yıl dönümünde düzenlediği "50. Yılda 50 Startup" yarışmasında ödüller törenle verildi

Mercedes-Benz Türk'ten 50. yılda 50 startup'a destek

İSTANBUL (AA) - Mercedes-Benz Türk, 50. kuruluş yıldönümünde düzenlediği yarışma kapsamında 50 startup'a toplamda 500 bin TL destek verdi.

Şirket açıklamasına göre, 1967 yılında Otomarsan ismiyle kurulan ve bugüne kadar yaptığı 1 milyar avroyu aşan yatırımlarıyla Türkiye'nin "en büyük" yabancı sermayeli şirketlerinden biri olan Mercedes-Benz Türk'ün 50. kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlediği "50. Yılda 50 Startup" yarışmasının kazananları açıklandı.

Jürinin iki aşamalı seçimiyle belirlenen 50 startup, Mercedes-Benz Türk tarafından tamamen hibe edilen toplam 500 bin TL'lik desteğe hak kazandı.

Yarışmada, Kadir Can Kırkoyun'un geliştirdiği kodlama dersindeki platform ihtiyacına yardımcı olmak için oyunlaştırılmış mobil platform sağlayan Scode projesi; Kadir Demircioğlu'nun geliştirdiği kumaşları daha işlevsel hale getiren, akıllı kumaş projesi; Umutcan Duman'ın geliştirdiği atık toplama süreçlerini akıllı hale getirerek maliyetleri ve karbon salımını yüzde 55'e varan oranda azaltan proje ilk üçe girerek 50'şer bin TL'lik büyük ödülün sahibi oldu.

Mercedes-Benz Türk'ün, yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirleri destekleyerek topluma veya çevreye fayda sağlayan, sosyal etkisi olan ve hayatı kolaylaştıran çözümler üreten yaklaşımları desteklemek amacıyla düzenlediği proje, 59 ilden toplam 680 başvuru aldı.


- Kazanan startup'larda akıllı şehirler öne çıktı


Yarışmayı kazanan 50 startup'ın 19'u akıllı şehir uygulamaları olarak tasarlanan yenilikçi fikirler oldu. Akıllı şehir uygulamalarını ise 15 projeyle sağlık, 11'er projeyle çevre ve eğitim, 7 projeyle engelli erişimi takip etti.

Sürdürülebilir tarım, enerji ve ulaşım da yarışmayı kazanan startup'lar arasında öne çıkan temalar arasında yer aldı. Kazanan 50 startup arasında ayrıca çevre, geri dönüşüm, iş sağlığı ve güvenliği, istihdam, çalışma hakları, toplumsal cinsiyet konularını ele alan projeler bulunuyor.

Proje için oluşturulan mikrosite "www.startup50mbt.com" üzerinden 15 ila 67 yaşına kadar geniş bir yaş aralığındaki girişimcilerin başvurduğu yarışmanın kazananlarının yarısına yakınını, "Y Jenerasyonu" oluşturdu. 20'li yaşlarının içinde olan 21 girişimci ödüle layık görülürken, 17 yaşındaki Kadir Can Kırkoyun yarışmanın en geç kazananı oldu.

50. Yılda 50 Startup yarışmasına başvuru alınan 59 ilden 7'si kazananlar listesinde yer aldı. Yarışmayı kazananların 33'ü İstanbul'dan başvuru yapan startup'lar oldu. İstanbul dışında Ankara'dan 9, İzmir'den 4, Tekirdağ, Tokat, Yalova ve Mersin'den de 1'er startup ödüle hak kazandı.

Kazanan girişimcilerden 18'inin daha önce hiç destek almayan startup'lar olması dikkati çekti. Yarışmada ilk 7'ye giren startup'lar 20 bin TL, 40 startup ise 5 bin 250 TL'lik, Mercedes-Benz Türk tarafından tamamen hibe edilen para ödüllerine hak kazandı.


- "50 yıldır hayatı kolaylaştıran çözümler üretiyoruz"


Mercedes-Benz Türk'ün, Yaşama Dair Vakfı, Impact Hub İstanbul ve StartersHub iş birliğiyle yürüttüğü projenin ödülleri, Hoşdere Otobüs Fabrikası'nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Ödül törenine Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün'ün yanı sıra, Mercedes-Benz Türk Bilişim Sistemleri Müdürü (CIO) Gökçe Bezmez ve Mercedes-Benz Türk Ar-Ge Merkezi Müdürü Mustafa Üstertuna katıldı.

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Sülün, ödül töreninde yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:

"Bu sene Mercedes-Benz Türk'ün 50. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz. Bizim için çok önemli bir yıl. 50. yılımızı kutlamak için neler yapabiliriz diye çok düşündük. Birçok alternatifi değerlendirdik. Şöyle bir geriye baktık, Mercedes-Benz'in hikayesini masaya yatırdık. Gördük ki bizler 50 yıldır otomotiv sektöründe çığır açan, sektöre yol gösteren yenilikleri hayata geçiriyoruz. Bu yeniliklerin birçoğu da aslında hayatı kolaylaştıran, fark yaratan yenilikler.

Buradan hareketle dedik ki; 50. yılımızda yalnızca kendi işimizde, kendi alanımızda ya da otomotiv sektöründe değil, yaşamın birçok alanında hayatı kolaylaştıracak çözümlerin üretilmesine destek olalım. Çünkü kendi tecrübemizle biliyoruz ki, küçük fikirler bile, desteklendiğinde büyüyor ve birçok insanın hayatını değiştiren muazzam bir çözüme dönüşebiliyor. Böylelikle bir çözüm üreten, ürettiği çözüm ile hayatı kolaylaştıran, teknoloji ile bağı olan, topluma ve çevreye fayda sağlayan, sosyal etki yaratan startupları yarışmamıza davet ettik."

Projeye başvuran 5 startup'tan 4'ünün çaldığı ilk kapının Mercedes-Benz Türk olduğunu dile getiren Sülün, şu ifadeleri kullandı:

"Bu bize ne kadar güzel bir iş yaptığımızı gösterdi. Projemizin en belirgin ve ayrıştırıcı özelliği Mercedes-Benz Türk olarak verdiğimiz desteği tamamen hibe etmemiz. 50 startup'a toplamda 500 bin TL'lik para ödülü verirken herhangi bir karşılık beklemiyoruz. Sosyal etkisi olan ve hayatı kolaylaştıran çözümler üreten yaklaşımların ülkemizde artarak devam edeceğini umarak yarışmamızı kazanan tüm girişimcilerimizi kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum."

Sülün, kazanan tüm startup'ları tebrik etti.

YORUM EKLE