Halk Sağlığı Haftası

MALATYA (AA) - Malatya Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Kemal Şener, bu yıl ki Halk Sağlığı Haftası'nın, 'Sağlıklı Yaşam' temasıyla kutlanacağını belirtti.Şener, yaptığı yazılı açıklamada, toplumun sağlık bilincinin yükseltilerek,...

Halk Sağlığı Haftası

MALATYA (AA) - Malatya Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Kemal Şener, bu yıl ki Halk Sağlığı Haftası'nın, 'Sağlıklı Yaşam' temasıyla kutlanacağını belirtti.

Şener, yaptığı yazılı açıklamada, toplumun sağlık bilincinin yükseltilerek, koruyucu hekimliğin daha etkin sağlanması amacıyla dünyada olduğu gibi Türkiye'de de her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası'nın kutlandığını belirtti.

Haftanın amacının halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak olduğunu aktaran Şener, şunları söyledi:

"2001 yılından beri Bakanlığımız öncülüğünde kutlanan Halk Sağlığı Haftası’nın bu yılki teması 'Sağlıklı Yaşam' olarak belirlendi. Sağlıklı yaşam, kişilerin ciddi ve tedavisi zor hastalıklara yakalanmadan, hem fiziksel hem zihinsel hem de sosyal yönden tam bir iyilik hali içinde uzun yıllar yaşamlarını sürdürmeleri demektir. Dengeli beslenmek, egzersiz yapmak ve belirli aralıklarla sağlık taramaları yaptırmak sağlıklı yaşamın en temel gereklilikleri arasındadır. Yaşımıza uygun fiziksel aktiviteyi belirleyip, ideal kilomuzu koruyarak, doğru beslenip, şeker, tuz ve yağ tüketimini azaltarak, meyve sebze tüketimini artırarak, sigara içilen ortamlardan uzak durup, uyku düzenimize de dikkat ettiğimiz takdirde birey olarak sağlıklı bir yaşam için temel ilkeleri yerine getirmiş oluruz."

YORUM EKLE