Silah sistemlerinde milli mikroişlemci “Çakıl” geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Çakıl” adı verilen milli mikroişlemcinin silah sistemlerinde kullanılan yabancı mikroişlemcilerin yerini alacağını açıkladı.

Silah sistemlerinde milli mikroişlemci “Çakıl” geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Çakıl” adı verilen milli mikroişlemcinin silah sistemlerinde kullanılan yabancı mikroişlemcilerin yerini alacağını açıkladı.

Bakan Varank, TÜBİTAK’ın Gebze’deki yerleşkesinde bulunan Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’ne (BİLGEM) bağlı laboratuvarları ziyaret etti. Varank’a ziyaretinde Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Bayraktar ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar eşlik etti. Ziyaret sırasında BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, çalışmaları hakkında Varank’a bilgi verdi.

Bakan Varank, BİLGEM’de mikroçip tasarımı konusunda gençlere eğitim vereceklerini ifade ederek, “Burada yetişecek gençler, milli teknoloji hamlesinin önemli bir parçası olacak” dedi. Merkezde halen birçok askeri ve kamu IP ağlarında güvenliği sağlayan kripto cihazın 10 Gbit/s veri işleme yeteneğine sahip yeni modelini inceleyen Varank, geliştirilen prototipin performansından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Varank, Yüksek Güçlü Lazer Projesi ile lazer silahlarının yol haritasını oluşturacaklarına değinerek, “Bu projenin çıktısı, top, havan roket ve güdümlü füzelere karşı Hava Savunma Lazer Sistemi Geliştirilmesi olacak. Havadan gelen tehditler lazerle bertaraf edilecek” dedi.

Varank, milli teknoloji hamlesi ile amaçlarının platformdan alt ana sistemlere, çip teknolojisinden gelişmiş yazılım algoritmalarına kadar teknolojik derinlik sağlamak olduğunu belirterek, “BİLGEM’de stratejik bağımsızlığımız açısından kritik öneme sahip teknolojiler geliştiriliyor. Burası geniş bir test alt yapısına sahip. Milli savaş uçağının gerçek zamanlı işletim sistemi, SİHA’lar ve savaş uçaklarımızın kullandığı akıllı bombaların lazer arayıcı başlık detektörü, gelişmiş haberleşme istihbarat donanımları, milli kripto sistemleri, hava radar sistemlerinin tamamı Ar-Ge mühendislerimiz tarafından burada geliştirilmekte” dedi.

KRİPTOLU TELEFONLA GÖRÜŞTÜ

İlk olarak Kripto Cihazları Laboratuvarı’nı ziyaret eden Bakan Varank’a Türkiye’nin milli kripto sistemi bulunan 10 ülkeden biri olduğu bilgisi verildi. Bunun üzerine Varank, “Gurur duyduk. Milli güvenliğin en temel ayaklarından biri burası” diye konuştu. Buradaki bazı sistemlerin ticarileştirilerek dost ülkelere satılabileceğini ifade eden Varank, teknoloji ihracatının önemine değindi. Varank, BİLGEM’de üretilen kriptolu bir telefonla görüntülü ve sesli görüşme yaptı.

Bakan Varank’a askeri ve kamu IP ağlarında güvenliği sağlayan kripto cihazın yeni modeli de tanıtıldı. Yeni kripto cihazı inceleyen Varank, “Bu yeni geliştirildi. Dünyada sayılı birkaç ülke bu teknolojiye sahip. 10 Gbit/s veri işleme yeteneği bulunuyor. Geliştirilen prototipinin performansı memnuniyet verici” dedi.

MİLLİ GÜVENLİ VERİ DEPOLAMA

Deniz savunma sistemleri kapsamında yürütülen MÜREN Projeleri hakkında bilgi alan Bakan Varank, B3Lab Safir Depo Laboratuvarı’nı gezdi. Burada Varank ve beraberindekilere Milli Güvenli Veri Depolama Sistemi ile ilgili sunum yapıldı. Varank, proje kapsamında tasarlanan “Safir Büyük Veri”nin kurulumu ve kullanımının kolay olduğunu kaydederek, “Büyük veri depolamak, mimari ve analitik çözümler sunuyor. Bu çözümler, finans, eğitim, sınır güvenliği, kaçakçılık gibi kritik alanlarda beklenmeyen, milli güvenliğe ve milli politikalara tehdit oluşturabilecek durumların tespiti için analitik uygulamalar içeriyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, daha sonra Haberleşme İstihbaratı Laboratuvarı’nda sinyal istihbaratıyla ilgili cihazları inceledi. MOPA Lazer Laboratuvarı’nı da ziyaret eden Varank’a Yüksek Güçlü Lazer Projesi hakkında bilgi verildi. Varank, lazer teknolojisinin geleceğin silahlarını üreteceğini kaydederek, Türkiye’deki farklı kurum ve kuruluşların bu konuda çalışma yaptıklarını söyledi. BİLGEM’deki proje ile lazer silahlarının yol haritasının oluşturulacağını vurgulayan Varank, “Bu projenin çıktısı, 20 kW (4x5 kW) lazer kaynağı, adaptif odaklayıcı ve hedef takip sisteminin gemi ve kara platformlarına adaptasyonu ile top, havan roket ve güdümlü füzelere karşı hava savunma lazer sistemi geliştirilmesi olacak” diye konuştu.

Varank, 20 kW’lık lazer silahının 1,5 kilometre mesafeden 3 milimetre çeliği delebildiğini belirterek, hazırlanan prototipin zırhlı araca monte edilmeye başlandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Yerleşkesi’ndeki milli teknoloji geliştirme altyapıları açılış törenine katılmış, burada lazer silahı testini canlı yayında izlemişti.

Varank’ın bir sonraki durağı Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı oldu. Burada milli kimlik kartları için geliştirilen temaslı ve temassız çipler, milli akıllı bombalarda kullanılan detektör çiplerinin geliştirme ve üretim süreçleri hakkında bilgi alan Bakan Varank, çip tasarım merkezinde gençlere eğitim vereceklerini söyledi. Varank, “BİLGEM’de çip tasarımcıları yetiştireceğiz. Burada yetişecek gençler, milli teknoloji hamlesinin önemli bir parçası olacak” şeklinde konuştu.

EYP TESPİT DEDEKTÖRÜ

Türkiye’nin yurt içinde ve yurt dışında yürüttüğü terörle mücadele faaliyetlerinde kullanılmak üzere tasarlanan ve mayın ve el yapımı patlayıcıların (EYP) yerini tespit etmeye yarayan detektörleri test eden Bakan Varank, Katot ve Mikrodalga Vakum Tüp Araştırma Laboratuvarı’nı ziyaret etti. Varank, laboratuvar bünyesinde üretilen katot prototipini inceledi. Varank, katotun yüksek frekanslarda çok yüksek güçlerin elde edilmesi için vazgeçilmez bir cihaz olduğunu anlatarak, “Katot, TWT tüplerinin en önemli ve kritik bileşeni. Geliştirme altyapımız yardımıyla kendi teknik bilgimizi kullanarak ilk yerli ve milli katot burada üretildi. Bu katot kullanılarak ilk yerli ve milli TWT tüpü üretilecek, daha sonra da TWTA adı verilen güç yükselteci elde edilecek” dedi.

Tümdevre Tasarım ve Eğitim Laboratuvarı’nda çalışma hayatına yeni başlayan gençlerle yakından ilgilenen Varank, milli mikroişlemci “Çakıl” hakkında da bilgi aldı. Bakan Varank, “Bu proje ile silah sistemlerimizde kullanılan yabancı menşeli mikroişlemcilerin yerini alabilecek hızda ve düşük güç tüketen, lisans ve satış hakları ülkemize ait milli bir işlemci tasarlanıyor. Savunma Sanayi Başkanlığımız tarafından ‘Çakıl’ onaylandı. Bundan sonra ikinci faza geçeceğiz ve Çakıl’ın mobil cihazlarda kullanılabilecek çok çekirdekli versiyonunun çalışmalarına başlanacak” diye konuştu.

(İHA)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER