7. Uluslararası Malatya Film Festivali'ne doğru

- Festival kapsamında bu yıl ilki yapılacak Malatya Film Platformu'na 108 proje başvurdu

7. Uluslararası Malatya Film Festivali'ne doğru

MALATYA (AA) - Bu yıl 7'ncisi düzenlenecek Uluslararası Malatya Film Festivali kapsamında bu yıl ilki yapılacak Malatya Film Platformu'na 108 proje başvurdu.

Festival kapsamında gerçekleştirilecek Malatya Film Platformu başvuruları sona erdi. İlginin yoğun olduğu platforma ilk film projelerinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışı festivallerde ödüller alan deneyimli isimler de başvurdu.

Malatya Film Platformu'na 108 projenin başvurduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yapım öncesi projelerin destekleneceği platformda Türk sinemasına yeni soluklar kazandıracağını kaydetti.

Amaçlarının ulusal sinemayı desteklemek ve Türkiye'nin kadim değerlerine yaslanan projeleri cesaretlendirmek olduğunu aktaran Çakır, platforma gösterilen yoğun ilginin kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

Festival direktörü Suat Köçer ise, sinema sektörüne doğrudan katkı sağlamak amacıyla Malatya Film Platformu'nun yapım öncesi projelerin yönetmen ve yapımcılarına proje geliştirme imkanı sağlayacağını kaydetti.

Platformun ulusal yapımların desteklendiği önemli bir buluşma ortamı olacağını belirten Köçer, ödüllerin yanı sıra finale kalacak 10 projenin yönetmen ve yapımcısının alanında uzman isimlerle 4 gün boyunca projelerini geliştirme, sunum ve ortak yapım konularında çalışacaklarının ifade etti.

Köçer, Jüri tarafından aralarından seçilecek iki projeden birine Ertem Eğilmez Aile Filmleri Yapım Destek Ödülü olarak 100 bin lira para ödülü, diğerine ise TRT Ön Alım Desteği sağlanacağını belirtti.

Üretim aşamasındaki projelerin senaryo geliştirme ve yapım öncesi desteklenmesi ve sektör aktörlerinin katılımıyla güncel ortak yapım olanaklarının tartışılmasını amaçlayan Malatya Film Platformu, 11-15 Kasım 2017 tarihlerinde 7. Malatya Uluslararası Film Festivali çatısı altında gerçekleştirilecek.

YORUM EKLE