Kurban öncesi "kist" uyarısı

MALATYA (AA) - İnönü Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, Kurban Bayramı'nda hayvanların yenmeyen ve kistli bölgelerinin sokak hayvanlarının ulaşamayacağı...

Kurban öncesi

MALATYA (AA) - İnönü Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, Kurban Bayramı'nda hayvanların yenmeyen ve kistli bölgelerinin sokak hayvanlarının ulaşamayacağı yerlere gömülmesi gerektiğini bildirdi.

Yakıncı, yaptığı açıklamada, kesilen kurbanların yenmeyen kısımlarının ve kistli kurban organlarının sokak köpeklerince tüketildiğini, bunun da halk tarafından bilinen adıyla "kist" hastalığının artmasına sebebiyet verebileceği uyarısında bulundu.

"Echinococcus granulosus" adı verilen parazitin neden olduğu "kist" hastalığının Türkiye'deki esas kaynağının köpekler olduğunu belirten Yakıncı, parazitin köpeklerin ince bağırsaklarında yaşadığını, dışkıyla atılan yumurtalarla da insana bulaştığını ifade etti.

"Dışkıyla atılan yumurtalar çok dayanıklı ve toprakta, soğukta bir yıl canlı kalabiliyor" diyen Yakıncı, o nedenle kesilen kurbanların sakatatlarının sokak köpeklerinin ulaşamayacağı, derin yerlere gömülmesi aksi halde köpeklerde oluşan kistin, insan sağlığını tehdit edeceğine işaret etti.

Yakıncı, kistlerin insanlarda ciddi hastalıklara neden olabildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Karaciğer, akciğer, beyin ve bütün dokularda hastalıklara yol açabiliyor. Bu kistler köpeklerin dışkılarından bulaşıyor. Buradan yiyeceklere, oradan da insanlara geçebiliyor. Dikkat etmemiz gereken konu kurbanların her türlü sakatatlarının köpeklerin ulaşamayacağı derin yerlere gömülmesi gerekli. Karaciğer, kalp ve akciğerde görünür kist varsa hemen gömülmesi lazım. Aslında diğer organlarda da kist varsa onların köpeklerin ulaşamayacağı derin çukurlara gömülmesi gerekir."

YORUM EKLE